wynajem osuszaczy

Osuszanie nagrzewnicą

Często podejmowane są próby osuszania poprzez ogrzewanie i wentylację. Stosowane są do tego nagrzewnice elektryczne lub olejowe i duże wentylatory. Dostępne na rynku nagrzewnice gazowe nie sprawdzają się przy osuszaniu. Dlaczego należy ich unikać? Mimo że szybko są w stanie ogrzać pomieszczenie, zastosowanie ich spowoduje odwrotny efekt – ilość wilgoci w pomieszczeniu wzrośnie. Produktami spalania gazu propanu-butanu są dwutlenek węgla oraz para wodna.

Stosując nagrzewnice elektryczne lub olejowe problem powstawania pary wodnej nie występuje, jednak wilgoć z wierzchniej warstwy spychana w głąb ściany lub muru. Jakiś czas po wyłączeniu nagrzewnicy i powrotu temperatury do wcześniejszego stanu, woda ta wraca na powierzchnię. Osuszenie jest więc tylko pozorne.

Nagrzewnice wydmuchując powietrze o temperaturze od 50°C do 250°C w krótkim czasie podnoszą temperaturę powietrza w pokoju do kilkudziesięciu stopni, powodując tym samym intensywne parowanie warstw powierzchniowych muru. Gdy temperatura powietrza osiąga 30 stopni Celsjusza, następuje równowaga wilgotności i proces jest wtedy najskuteczniejszy.

Ta metoda osuszania jest ściśle uzależniona od pory roku i pogody - temperatura na zewnątrz musi być niska a budynku wysoka. Różnica tych temperatur powinna być znaczna. W przeciwnym razie skuteczność osuszania tym sposobem jest bardzo niewielka. Warunki te mogą być zatem spełnione głównie zimą, ewentualnie bardzo chłodną wiosną lub jesienią.

W osuszanym budynku należy stale kontrolować temperaturę - nie może ona przekroczyć 35°C. Skutkuje to zbyt dużym ciśnieniem pary wodnej w murach i w konsekwencji ich pękaniem lub innymi uszkodzeniami. Nowoczesne nagrzewnice posiadają regulator mocy grzania.

Pomocne jest zastosowanie również wentylatorów, kierujących gorące i wilgotne powietrze na zewnątrz. Intensywna wentylacja zapewnia skuteczne pozbycie się wilgoci. W przeciwnym razie cyrkulacja powietrza odbywana się tylko wewnątrz pomieszczenia i w konsekwencji wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz. Woda zbiera się wtedy w innych miejscach (np. na suficie).

Główną wadą osuszania nagrzewnicami (oprócz porównywalnie niewielkiej skuteczności) są generowane przez nie wysokie koszty. Jest to spowodowane długim czasem osuszania (niska efektywność) oraz wiąże się z dużym zapotrzebowaniem nagrzewnic na prąd.

Nagrzewnice i wentylatory świetnie natomiast sprawdzają się jako wsparcie dla osuszaczy kondensacyjnych. Jeśli więc temperatura w pomieszczeniu które chcemy osuszyć nie przekracza 10°C, warto użyć również nagrzewnicy. W niektórych przypadkach (zwłaszcza na budowie) znakomitym wsparciem jest też wentylator.

Krótka (30 sekund) prezentacja oferty:

pytania
wycena