wynajem osuszaczy

Osuszacz adsorpcyjny

Osuszanie adsorpcyjne jest równie dobrym sposobem na pozbycie się wilgoci jak osuszanie kondensacyjne. Sprawdza się jednak w innych sytuacjach. Osuszacze adsorpcyjne pobierają powietrze zawierające wilgoć odparowaną ze stałych elementów pomieszczenia.

Główną różnicą jest sposób skraplania wody: nie odbywa się to tutaj poprzez agregaty skraplające, lecz woda wsiąka w specjalne środki wchłaniające wodę. Cały system opiera się na założeniu, że wilgotne miejsca równomiernie schną oddając wodę do osuszanego pomieszczenia.

Następnie suche i podgrzane powietrze wydmuchiwane jest z powrotem. W dalszej kolejności znów nasyca się ono wodą z osuszanych powierzchni i cykl ten powtarza się do całkowitego wysuszenia pomieszczenia: najpierw wierzchnich warstw osuszanych powierzchni a następnie warstw głębszych.

Czas osuszania w znacznym stopniu zależy od szczelności osuszanego pomieszczenia (podobnie jak przy osuszaniu kondensacyjnym), dlatego drzwi i okna powinny w trakcie działania urządzenia być pozamykane tak, żeby do środka dostawało się jak najmniej powietrza z zewnątrz. Obracający się wewnątrz filtr wchłania wodę. Następnie wilgotne powietrze zostaje schłodzone, woda zaś odprowadzana do drenu. Cykl kończy się po podgrzaniu i wypuszczeniu ciepłego już powietrza.

W trakcie osuszania wszystkie pomieszczenia mogą być cały czas używane. Działanie urządzeń nie jest szkodliwe. Przy zawilgoceniu lokalnym istotne jest umiejscowienie urządzenia blisko wilgotnego miejsca. Opcjonalnie można zastosować dodatkowo wentylator, którego zadaniem jest kierowanie wilgoci w stronę osuszacza.

Jakie są różnice między osuszaniem kondensacyjnym i adsorpcyjnym? Osuszacz kondensacyjny podgrzewa bardzo nieznacznie temperaturę (różnica wynosi około 2°C), adsorpcyjny zaś aż o 10°C. Wydajność osuszacza kondensacyjnego jest większa, zależna jednak od temperatury otoczenia i stopnia wilgotności.

Osuszacze adsorpcyjne sprawdzą się głównie w niezbyt wilgotnych i raczej małych pomieszczeniach. Znaczny wzrost temperatury (towarzyszący osuszaniu adsorpcyjnemu) może stanowić problem dla znajdujących się w mieszkaniu ludzi. Osuszacze kondensacyjne sprawdzają się lepiej na budowach, są bowiem sytuacje w których znaczne podniesienie temperatury w pomieszczeniu może wyrządzić pewne szkody.

Krótka (30 sekund) prezentacja oferty:

pytania
wycena