wynajem osuszaczy

Wpływ wilgoci na zdrowie

Najbardziej optymalny poziom wilgotności względnej w powietrzu mieści się w granicach między 40% a 60%. Zarówno niższa jak i wyższa wilgotność jest niekorzystna. Jeśli wilgoć powietrza przekracza 60% szybko rozwijają się szkodliwe grzyby i pleśnie, zwłaszcza jeśli panuje wysoka temperatura.

Przyczynia do tego się również brak światła słonecznego oraz słaba wentylacja. Przebywanie w takich pomieszczeniach wiąże się niestety z ryzykiem wystąpienia licznych chorób i infekcji.

W wilgotnym mieszkaniu w pierwszej kolejności pojawia się nieprzyjemny zapach a na ścianach widoczne są przebarwienia. Jest to sygnał do podjęcia działań uniemożliwiających rozwój mikroorganizmów. W przeciwnym razie pleśń i grzyby w mieszkaniu mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu mieszkańców.

W miarę możliwości jak najszybciej konieczne jest zadbanie o to, aby pozbyć się różnobarwnych wykwitów na ścianie. Rozwijające się grzyby rozsiewają zarodki, które krążą w powietrzu, szukając pokarmu. Po natrafieniu na wilgotną ścianę, tynk, drewno, tapetę czy tkaninę osiadają tam, zaczynają trawić to miejsce i rozwijać się.

Pleśń i grzyb w trakcie rozwoju wytwarza bardzo silne trucizny - mikotoksyny (mykotoksyny). Przebywając w wilgotnym pomieszczeniu wdychamy je nieświadomie. Badania naukowe udowodniły że są one zagrożeniem dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Spośród około 100 tysięcy gatunków grzybów spora ich część jest silnie alergizująca, oraz powodująca inne dolegliwości. Różne gatunki grzybów inaczej wpływają na nasze zdrowie. Przeważnie wywołują choroby układu oddechowego, liczne alergie skórne i wziewne, a także bóle i zawroty głowy.

Innymi dolegliwościami wywoływanymi przez mykotoksyny są trudności z oddychaniem, bóle mięśni i stawów, chroniczne zmęczenie, infekcje skórne oraz zapalenie zatok. Pleśń niekorzystnie wpływa na koncentrację, oraz może powodować bezsenność.

W najgorszym wypadku u osób ze słabą odpornością długotrwałe przebywanie w toksycznych pomieszczeniach może doprowadzić do trwałych uszkodzeń wątroby oraz nerek. Szczególnie narażone są kobiety w ciąży oraz dzieci. Na podstawie badań oszacowano, że nawet jedna trzecia przewlekłych problemów zdrowotnych może być spowodowana przez pleśni i grzyby rozwijające się w wilgotnych mieszkaniach.

Jaki jest skuteczny sposób na pozbycie się grzybów i pleśni?

Całkowita eliminacja grzyba jest konieczna aby uniknąć problemów zdrowotnych do których mogą doprowadzić mikrotoksyny. Ślady grzyba i pleśni na ścianach, meblach czy ubraniach w szafie są sygnałem ostrzegawczym do podjęcia działań. Na rynku dostępne są liczbę specjalne preparaty grzybobójcze. Użycie ich pozwoli krótkotrwale pozbyć się problemu.

Jednak w ciepłym i wilgotnym budynku szybko możemy spodziewać się nawrotu, ponieważ rozwój grzybów i pleśni nie został przerwany. Pokarmem dla grzybów są głównie mokre ściany a jedynym sposobem na trwałe pozbycie się grzybów jest pozbawienie ich tego pokarmu: wysuszenie ścian i całego mieszkania.

Z pomocą osuszaczy kondensacyjnych wystarczy na to tylko kilka lub kilkanaście dni (w zależności od powierzchni). W suchym budynku grzyby i pleśni są pozbawione pokarmu, więc nie ma ryzyka ich nawrotu.

Krótka (30 sekund) prezentacja oferty:

pytania
wycena