wynajem osuszaczy

Pochłaniacz wilgoci

W przeciągu ostatnich lat na rynku pojawiło się dużo urządzeń, za pomocą których możliwe jest zredukowanie nadmiaru wilgoci w mieszkaniu. Ze względu na niską cenę i prostotę obsługi często wybierany jest pochłaniacz wilgoci. Dostępne na rynku urządzenia znacząco różnią się metodą działania, wydajnością oraz innymi parametrami. Ze względu na takie samo przeznaczenie, pochłaniacze wilgoci mogą mylić się z osuszaczami powietrza. Są to urządzenia pokrewne, warto więc przyjrzeć się, czym różnią się od siebie.

Zarówno pochłaniacze wilgoci, jak i osuszacze obejmują dużą grupę sprzętu różnego rodzaju. Pochłaniacze możemy rozróżnić na: - pochłaniacze wilgoci w postaci tabletek – nieskomplikowane i niewymagające urządzenia. W niewielkiej obudowie należy umieścić tabletkę, która w pobliżu urządzenia pochłania i zatrzymuje wilgoć.

- pochłaniacze w postaci granulatu – w tym wypadku w plastikowej obudowie znajduje się granulat, który również ma za zadanie pochłonąć pewną ilość wilgoci.
Zaletą pochłaniaczy, których zasada działania opiera się na materiałach wchłaniających wilgoć (tabletkach lub granulacie) jest ich niska cena. W zależności od materiału mogą pochłaniać również zapachy. Można stosować je więc również w lodówkach. Są bardzo proste w obsłudze, po ustawieniu takiego pochłaniacza wilgoci dopiero po określonym przez producenta czasie musimy wymienić środek adsorpcyjny. Do tego czasu są praktycznie bezobsługowe. Niestety mają jedną poważną wadę, mianowicie bardzo niewielką wydajność. Kilka litrów wody w ciągu miesiąca są w stanie zabrać najmocniejsze pochłaniacze wilgoci.

- pochłaniacze wilgoci zasilane energią elektryczną – najskuteczniejsze pochłaniacze wilgoci i najczęściej mylone z osuszaczami. W zasadzie sposób działania tych urządzeń jest identyczny z osuszaczami, różnią się jednak wydajnością. Standardowe pochłaniacze elektryczne są w stanie zebrać maksymalnie około pół litra wody na dobę, wydajność osuszaczy mierzy się zaś w dziesiątkach litrów wody.

Elektryczny pochłaniacz wilgoci działa na podobnej zasadzie jak osuszacz kondensacyjny, skrapla nadmiar wilgoci do pojemnika do momentu, w którym powietrze będzie odpowiednio suche. Od wydajności użytego sprzętu zależy, jak długo będzie trwał ten proces.

Skoro więc przeznaczenie tych urządzeń jest identyczne, nasuwa się pytanie, w jakich sytuacjach je stosować? Pochłaniacze wilgoci najczęściej umieszcza się w samochodach, lodówkach, kuchniach, garderobach i innych niewielkich pomieszczeniach. Przykładowo umieszczona w samochodzie niewielka saszetka ze specjalnym granulatem wchłaniającym wilgoć może rozwiązać problem parujących w sezonie jesienno-zimowym szyb.

Specjalny pochłaniacz wilgoci do lodówki zaś poprawia w jej wnętrzu jakość powietrza, przedłuża świeżość żywności i pochłania zapachy. Chroni przed osadzeniem się szronu. Pomaga również utrzymać w chłodziarce lepszą higienę. Dzięki tym zaletom bardzo często możemy je spotkać w lodówkach i zamrażarkach w sklepach spożywczych. Domowe pochłaniacze wilgoci również opierają się na materiale higroskopijnym (wchłaniającym wilgoć) umieszczonym w specjalnej obudowie. Takie urządzenie w szafie, komodzie, kuchni lub suszarni jest w stanie w pewnym stopniu zmniejszyć tam poziom wilgotności powietrza. Tabletki lub granulat wymienia się co kilka miesięcy.

Osuszacze zaś ze względu na wysoką wydajność stosuje się w przypadku prac budowlanych, zalań oraz gdy wilgoci jest dużo, a nam zależy na tym, aby pozbyć się jej w relatywnie krótkim czasie. Dopiero gdy za pomocą osuszaczy uda nam się osiągnąć optymalną wilgotność, odwilżacze umożliwią w późniejszym czasie utrzymanie tego poziomu.

Krótka (30 sekund) prezentacja oferty:

pytania
wycena